LASEROWA PRODUKCJA NARZĘDZI I FORM

ZASTOSOWANIA LASEROWE W PRODUKCJI NARZĘDZI I FORM


Spawanie laserowe uszkodzonych form wtryskowych i okrojników przebiega precyzyjnie, szybko i bez odkształceń materiału. Na czym dokładnie polega taki proces?

Czym jest spawanie laserowe form?


Spawanie laserowe to idealna technika naprawy form lub wprowadzania zmian konstrukcyjnych. Wspomniana metoda pozwala na minimalne wprowadzanie energii, ponieważ przetapia się tylko niewielką ilość materiału. Ponadto, naprężenia można wyeliminować za pomocą kontrolowanego kształtu impulsu, co skutkuje spawaniem bez pęknięć, (w szczególności jest to ważne w przypadku stali o twardości powyżej 55 HRC).

Napawanie form laserem - jak przebiega?


Twardość i wytrzymałość materiału podstawowego jest odtwarzana lub dobierana poprzez zastosowanie odpowiedniego drutu. Zazwyczaj nie jest konieczne wstępne podgrzewanie formy. W przypadku małych narzędzi możliwe jest wykorzystanie drutu fi0,1 mm na najmniejszych konturach (krawędziach). Tutaj do gry wkracza opcjonalna funkcja mikrospawania. Nakładanie materiału jest ukierunkowane ‒ ręcznie lub automatycznie. W razie potrzeby spawanie można przeprowadzić z dokładnością do jednej dziesiątej. Oznacza to, że doświadczony pracownik nie będzie potrzebował dodatkowej maszyny i może ręcznie regenerować dany element.

Regeneracja form laserem, hartowanie laserowe


ALPHA LASER oferuje systemy laserowe od 100 W-900 W jako lasery Nd: YAG lub lasery włóknowe. Wysokowydajne systemy spawalnicze umożliwiają przetopienie drutu o grubości do 1,6 mm.

Obszary szczególnie obciążone można utwardzać laserem, co znacznie wydłuża ich żywotność. W przypadku dużych narzędzi do obróbki metalu, zalecanym rozwiązaniem jest hartowanie laserowe. Hartowanie laserowe to opłacalny i sprawnie przebiegający proces utwardzania powierzchniowego. Warto tutaj podkreślić, że obrabiany przedmiot nie wymaga hartowania ani dalszej obróbki cieplnej, dzięki czemu można zaoszczędzić czas.

Do hartowania laserowego stosowany jest mobilny system hartowania AL-ROCK o średniej mocy lasera 3 kW.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących kwestii takich jak hartowanie laserowe, regeneracja i naprawa form bądź termin oraz koszt realizacji zachęcamy do kontaktu, z przyjemnością udzielimy szczegółowych informacji.

Zapraszamy do współpracy!